Robert Mendruń
Robert Mendruń
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego im. Oskara Langego we Wrocławiu. Od lat zawodowo związany z Transportem, Spedycją i Logistyką. Praktyk z ponad dwudziestopięcioletnim stażem w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych jak i spedycyjno-transportowych w których piastował zarówno stanowiska operacyjne, handlowe jak i menadżerskie. Od sześciu lat wykładowca akademicki. Współpracuje z Międzynarodową Wyższą Szkołą Logistyki i Transportu oraz Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Doświadczony trener, coach, szkoleniowiec, projektant kariery. Prowadzi szkolenia z zakresu kompetencji twardych (branża TSL) jak i miękkich.

Autor artykułów o tematyce transport-logistyka publikowanych w prasie krajowej (np. Gazecie Prawnej, dodatek Logistyka) jak i międzynarodowej.

(Dobrym) handlowcem być - okiem spedytora

TWARDE UMIEJĘTNOŚCI SPRZEDAWCY

Przedstawiciel handlowy powinien być ekspertem w dziedzinie, którą reprezentuje
- bardzo często pełni on rolę doradcy. Nierzadko klienci nie posiadają wiedzy dotyczącej nowości na rynku czy kierunków rozwoju. W takim przypadku pracownik operatora logistycznego powinien z pełną świadomością doradzić rozwiązania najlepiej dobrane do profilu klienta. Dobry handlowiec powinien mieć wiedzę na temat oferowanych usług na poziomie eksperckim.

Byciem ekspertem wiąże się z doświadczeniem w branży i wiedzę na temat produktu, który oferujemy. Wiedzę taką zdobywa się na wszelkiego rodzaju kursach, studiach, konferencjach, szkoleniach zewnętrznych, czy też w ramach wymiany informacji (np. w ramach dobrych praktyk) z pracownikami własnej organizacji – z pracownikami działu operacyjnego lub innych, bardziej doświadczonych pracowników działu handlowego. Najlepszą praktyką jest awansowania na stanowiska handlowe pracowników, który wcześniej zajmowali stanowiska operacyjne w organizacji. Mamy i wiedzę i doświadczenie, jednak nie każdy, nawet najbardziej doświadczony pracownik operacyjny, sprawdzi się w roli przedstawiciela handlowego. Są to dwa odmienne światy, inny zakres obowiązków, inna forma pracy, zadania i obowiązki. Istotna jest tu rola działów HR, które winny poddać awansującego pracownika szczegółowej analizie pod kątem jego predyspozycji do wykonywania nowego, jakże ciężkiego zawodu, handlowca.

Zawód przedstawiciela handlowego to pełen wyzwań obszar, który z racji wysokich wymagań nie jest szczególnie popularny zwłaszcza wśród nowych pracowników branży TSL. Poniżej przedstawione zdjęcia pokazują, jaką popularnością cieszą się ogłoszenia o pracę na stanowiska związane ze sprzedażą. Ta sama firma transportowa ogłosiła nabór na dwa stanowiska pracy: pracownika operacyjnego i handlowca. Ogłoszenia zawisły na tablicy jednej z uczelni we Wrocławiu. O tym, która praca jest bardziej pożądana, świadczą wydarte karteczki z numerami telefonów...

Ogłoszenie dotyczące pracy w charakterze spedytora i ogłoszenie dotyczące pracy w charakterze przedstawiciela handlowego.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta