Mariusz Hendzel
Mariusz Hendzel
specjalista ds. czasu pracy kierowców, właściciel kancelarii ITD-PIP.PL

Od wielu lat pracuje jako trener i doradca dla kadr firm transportowych oraz kierowców transportu drogowego. Specjalizuje się w tematach dotyczących czasu pracy kierowców, obsługi tachografów analogowych i cyfrowych, procedur kontrolnych, rozliczania wynagrodzeń oraz należności z tytułu podróży służbowych. Na co dzień w sposób praktyczny stosuje swoją wiedzę, świadcząc usługi rozliczania czasu pracy na potrzeby przedsiębiorstw oraz Sądów Pracy - to czyni go wiarygodnym na sali szkoleniowej. Są to w głównej mierze tematy analiz i rozliczania czasu pracy oraz opinie dotyczące przedstawianych wyników wyliczeń podczas kontroli przeprowadzanych przez inspektorów PIP. 

Rozliczanie czasu pracy kierowców

Przy okazji ustalania przerw w jeździe ciągłej warto wziąć pod uwagę wymaganą polskimi przepisami przerwę po 6 godzinach pracy (czyli sumy czasów jazdy i innej pracy). Wymiar tej przerwy zależy od przewidywanego wymiary czasu pracy na danych dzień. Jeśli planujemy pracować powyżej 9 godzin w danym dniu to przerwa ma wynosić 45 minut i ma być wykonana najpóźniej po szóstej godzinie pracy. Jest ona zamienna z w/w przerwą w czasie jazdy, co oznacza, że jeśli została wykonana wcześniej przerwa w czasie jazdy to już nie trzeba odbierać przerwy w pracy.

Ustawa o czasie pracy kierowcy - art. 13

Jeśli suma jazdy nie przekracza 4h:30m, ale czas pracy wynisie 6 godzin nalezy wykonań przerwę 30 lub 45 min w zależności ile jeszcze będzie pracy.

Rys. 5 Przerwa w pracy (art. 13 Ustawy o czasie pracy kierowców)
 

Po normalnym wykonaniu pracy każdego dnia przychodzi czas na dłuższy odpoczynek (dzienny). Kierowca musi odebrać codziennie minimum 11 godzin odpoczynku. Taki regularny odpoczynek powinien być standardem realizowanym codziennie. Odpoczynek regularny oprócz tego, że musi w całości trwać nieprzerwanie 11 godzin, aby został prawidłowo zaliczony musi się zakończyć przed końcem 24 godzin od rozpoczęcia pracy po poprzednim odpoczynku. Dla odpoczynków regularnych wymiar pozostałych aktywności w ciągu dnia nie może przekroczyć 13 godzin. Aby móc wykorzystać więcej zawodowych aktywności (powyżej 13 godzin), musimy zastosować przepis dla wyjątkowych sytuacji. Dla takich wyjątkowych sytuacji można ten odpoczynek skrócić nawet do 9 godzin. Nie ma potrzeby rekompensowania tego skrócenia, ale należy pamiętać, że dla pojedynczego kierowcy takich skróceń można dokonać tylko 3-krotnie między odpoczynkami tygodniowymi. Dla załogi wieloosobowej (minimum 2 kierowców w kabinie) odpoczynek 9-godzinny jest normalnym, prawidłowym odpoczynkiem dziennym i nie ma ograniczeń ilościowych. 

Art. 8. pkt 2: Dzienny okres odpoczynku

(wm każdym 24-godzinnym okresie po zakończeniu poprzedniego okresu odpoczynku, kierowca musi wykorzystać kolejne okres odpoczynku dziennego)

a) odpoczynek regularny - 11 godzin

Rys. 6 Odpoczynek dzienny regularny (11 godzin

 

  • cały odebrany odpoczynek trwa poniżej 11 godzin
  • cały odpoczynek łącznie trwa 11 godzin lub dłużej, ale nie został prawidłowo zakończony w okresie 24 godzin od rozpoczęcia pracy w tym dniu.

b) odpoczynek skrócony - poniżej 11 godzin, nie mniej, niż 9 godzin

(3 razy po każdym odpoczynku tygodniowym - zobacz wykres dot. odpoczynków tygodniowych)

Rys. 7 Odpoczynek dzienny skrócony

 

Bardzo często odpoczynek skrócony jest określany mianem "wydłużonego czasu pracy", gdyż w praktyce taki właśnie skutek ma skrócenie czasu odpoczynku. W okresie 24-godzinnym odebranie odpoczynku skróconego (9-godzinnego) daje do wykorzystania nawet 15 godzin na inne czynności.

Szczególną sytuacją określoną w przepisach jest odpoczynek dzielony, który składa się z części trwającej nieprzerwanie minimum 3 godziny w trakcie dnia pracy oraz drugiej części trwającej minimum 9 godzin kończącej dzienny okres pracy. Jest to normalny odpoczynek, traktowany tak jak odpoczynek regularny 11-godzinny. Taką formę odpoczynku można wykorzystać, gdy w ciągu dnia występują zdarzenia przymusowego postoju przez 3-4 godziny.

c) odpoczynek dzielony - 12 godzin (3 godziny + 9 godzin)

(to nie jest skrócony odpoczynek, możeby być stosowany codziennie)

Rys. 8 Odpoczynek dzienny dzielony (3+9)
 

Art. 6 pkt 2: Tygodniowy czas jazdy - maksymalnie 56 godzin

Art. 6 pkt 3: Dwutygodniowy czas jazdy  - maksymalnie 90 godzin

(tydzień oznacza okres od poniedziałku do piątku 0:00 do niedzieli 24:00 - art. 4 lit. i)

Rys. 9 Czas jazdy w tygodniu oraz w dwóch tygodniach kalendarzowych

 

Dopóki nie nabierzemy doświadczenia, warto w planach uwzględnić rozsądny zapas czasowy na możliwe problemy na granicach, zatory na drodze, czy przewidywać opady atmosferyczne, biorąc pod uwagę prognozy pogody. Im lepsze przewidywanie możliwych problemów, tym mniej stresów potem w trakcie realizacji przewozów i mniej kosztów związanych z niedotrzymaniem terminu dostawy czy naruszeniem przepisów.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta