Mariusz Hendzel
Mariusz Hendzel
specjalista ds. czasu pracy kierowców, właściciel kancelarii ITD-PIP.PL

Od wielu lat pracuje jako trener i doradca dla kadr firm transportowych oraz kierowców transportu drogowego. Specjalizuje się w tematach dotyczących czasu pracy kierowców, obsługi tachografów analogowych i cyfrowych, procedur kontrolnych, rozliczania wynagrodzeń oraz należności z tytułu podróży służbowych. Na co dzień w sposób praktyczny stosuje swoją wiedzę, świadcząc usługi rozliczania czasu pracy na potrzeby przedsiębiorstw oraz Sądów Pracy - to czyni go wiarygodnym na sali szkoleniowej. Są to w głównej mierze tematy analiz i rozliczania czasu pracy oraz opinie dotyczące przedstawianych wyników wyliczeń podczas kontroli przeprowadzanych przez inspektorów PIP. 

Rozliczanie czasu pracy kierowców

Art. 7: Czas jazdy ciągłej i przerwy w prowadzeniu pojazdu

- obliczany między prawidłowymi przerwami 45 min lub odpoczynkami dziennymi.

Po okresie prowadzenia pojazdu 4,5 godziny kierowcy przysługuje przerwa 45 minut. Przerwę tę może zastąpić przerwa min. 15 minut, a po niej druga, min. 30 minut (ważna jest kolejność)

Maksymalny czas jazdy ciągłej, czyli jazdy bez przerwy (prawidłowej), nie może przekroczyć 4,5 godziny. Przed kolejną jazdą najpierw musi zostać odebrana przerwa. Sumujemy wszystkie zdarzenia jazdy zarejestrowane na tachografie. W trakcie okresów jazdy mogą pojawiać się krótkie postoje, ale jeśli nie są one prawidłowymi przerwami, to nie bierzemy ich pod uwagę ani do jazdy, ani do przerw.

Rys. 3 Czas jazdy ciągłej - przerwy 45 minut (przykład)

 

Przerwę 45-minutową, wymaganą przed kolejną jazdą ciągłą, może zastąpić zestaw przerw 15 min + 30 min, odebrany w taki sposób, aby pierwsza część minimum 15-minutowa była realizowana w trakcie tego okresu jazdy (np. po 1 minucie jazdy), a druga część 30-minutowa najdalej po 4,5 godziny prowadzenia pojazdu. Przerwy 45-minutowe oraz 2-częściowe (15+30) mogą być stosowane zamiennie i w dowolnym układzie (przykład poniżej).

Rys. 4 Przerwa 45-minutowa zamiennie z przerwą 2-częściową (15+30)

 

Kolejność odbierania odcinków 2-częściowej przerwy 15+30 jest bardzo ważna. O ile pierwsza część ma wynosić co najmniej 15 minut (czyli również 20, 30 i nawet 40 minut), to druga część ma wynosi minimum 30 minut (czyli 30 lub więcej). Nieprawidłowa kolejność realizacji poszczególnych części tej przerwy spowoduje uznanie naruszenia zbyt długiej jazdy ciągłej bez wymaganej przerwy. Jest to jedno z najdrożej wycenianych naruszeń, dlatego bardzo ważne jest szczególne zwracanie uwagi na prawidłową długość trwania tych przerw.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta