Anna Baczkowska-Dobranowska
Anna Baczkowska-Dobranowska
Stowarzyszenie Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych

Nauczycielka przedmiotów logistycznych w ZSZ nr 1 w Krakowie, doradca ADR. Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie i Politechniki Krakowskiej, gdzie zdobywała wiedzę w zakresie gospodarowania odpadami i substancjami niebezpiecznymi oraz logistyki i transportu drogowego. Obecnie kończy studia podyplomowe "Logistyka i spedycja" dla nauczycieli.

Jej wiedza podparta jest licznymi certyfikatami, m.in. świadectwem przeszkolenia doradcy ds. bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych czy certyfikatem kompetencji zawodowych w międzynarodowym przewozie drogowym osób i rzeczy. Mimo tak bogatego doświadczenia, wciąż poszerza swoje kompetencje w zakresie ADR.

Kontakt:
http://www.euro-szkolenia.pl/
euroszkolenia@interia.pl

Towary niebezpieczne. Od czego zacząć?


Przepisy związane z transportem towarów niebezpiecznych znajdziemy również w Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych, gdzie art. 11 o obowiązkach uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych wskazuje na Umowę ADR. Ponadto Ustawa ta zobowiązuje uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych do:

- przedsięwzięcia niezbędnych środków bezpieczeństwa w celu zapobieżenia zagrożeniom dla mienia i środowiska a w przypadku zaistnienia wypadku lub awarii niezwłocznie powiadomić osoby będące w strefie zagrożenia oraz centrum powiadamiania ratunkowego lub jednostkę ochrony pożarowej (art.12.1),
- wyposażenia osoby wykonującej przewóz towarów w wymagane dokumenty, o których mowa w Ustawie, oraz przepisach Umowy ADR  (art.13),
- przeszkolenia osób wykonujących czynności związane z przewozem drogowym towarów niebezpiecznych, zatrudnionych przez niego lub wykonujących na jego rzecz czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych przed podjęciem tych czynności, w zakresie odpowiednim do odpowiedzialności i obowiązków tych osób (art.14.1)

Ustawa wskazuje, że przeszkolenie takie należy okresowo uzupełniać i informować o zmianach w przepisach, i jednoznacznie określa, kto i w jaki sposób ma takie przeszkolenie udokumentować, wyznaczając do tego osobę posiadającą świadectwo przeszkolenia doradcy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych lub osobę posiadającą wiedzę i wykształcenie niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu szkolenia. Dodatkowo ustawa zobowiązuje uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych do:

- wyznaczenia na swój koszt co najmniej jednego doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (art.15.1),

- wysłania jednego egzemplarza rocznego sprawozdania z działalności tego uczestnika, w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z nim związanych, zwanego dalej „rocznym sprawozdaniem”, w terminie do dnia 28 lutego każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie, wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego, właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych — w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, (i przechowywania drugiego egzemplarza sprawozdania jeszcze przez 5 lat w siedzibie przewoźnika),

- jeżeli w związku z przewozem towarów niebezpiecznych miał miejsce poważny wypadek lub awaria w rozumieniu ADR, uczestnik przewozu, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia, przekazuje raport powypadkowy właściwemu ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego.

Obowiązek zatrudnienia doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych oraz jego funkcje wynikają z Ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 136) i Umowy ADR. Punkt 1.8.3.1 Umowy ADR wyjaśnia, kto ma zatrudnić doradcę:

Każde przedsiębiorstwo, którego działalność obejmuje przewóz towarów niebezpiecznych albo związane z nim pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek, powinno wyznaczyć jednego lub więcej doradców do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, odpowiedzialnego za wspieranie działań zapobiegających zagrożeniom dla osób, mienia i środowiska, związanych z taką działalnością.

Decydując się na przewóz towarów niebezpiecznych, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z naszych zobowiązań wynikających z prawa. Działając w sposób nieprzemyślany, narażamy się na konsekwencje za wywołane szkody, a także ewentualne kary, których wysokość określa załącznik do Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych. Nie ma obowiązkowego szkolenia w zakresie przepisów obowiązujących w przewozie towarów niebezpiecznych dla spedytorów, osób kierujących taborem samochodowym, właścicieli firm transportowych lub zajmujących się szukaniem zleceń na giełdach transportowych, a samo zatrudnienie kierowców posiadających zaświadczenie ADR nie jest wystarczające. Poza przepisami dotyczącymi wyposażenia pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, jego oznakowaniem , wymaganiami konstrukcyjnymi, badaniami i świadectwami dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych, jest jeszcze wiele innych, których znajomość może ułatwić funkcjonowanie, zapewnić sprawność a przede wszystkim bezpieczeństwo procesów transportowych.

Źródła:
Ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 136)
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2011/s/227/1367/1
Umowa ADR 2015 Dziennik Ustaw 2015 r. poz. 882 http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2015/pozycja/882)
https://www.mir.gov.pl/media/7115/Czesc_1_ADR_2015.pdf
https://www.mir.gov.pl/strony/zadania/transport/drogi/przewozy-drogowe/przewozy-specjalne/towary-niebezpieczne/
znaki, tablice  i strzałki kierunkowe źródło:
Umowa ADR https://www.mir.gov.pl/media/7124/Czesc_5_ADR_2015.pdf
Umowa ADR 2015 Dziennik Ustaw 2015 r. poz. 882 www.mir.gov.pl/media/7115/Czesc_1_ADR_2015.pdf http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2015/pozycja/882 https://

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta