Patrycja Krzesłowska
Patrycja Krzesłowska
specjalistka ds. importu

Magister logistyki, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła w licznych przedsiębiorstwach, a także pracując z młodzieżą kształcącą się w zawodzie logistyka i spedytora -  co przyczyniło się do ukończenia studiów podyplomowych w zakresie przygotowania pedagogicznego. Pasjonatka japońskich filozofii zarządzania oraz kultury i systemu produkcyjnego Toyoty. Obecnie specjalistka ds.importu w jednej z łódzkich spółek.  

Lean management - ulepszanie, które nie ma końca

Dla Toyota Motor Corporation ważna była poprawa wydajności pracy, a środkiem do osiągnięcia tego okazała się być eliminacja marnotrawstwa (w Japonii określana jako muda).

Twórca Systemu Produkcyjnego Toyoty – Taiichi Ohno - wskazał 7 rodzajów mudy (marnotrawstwa). Należały do nich:

  • Zbędny ruch – zazwyczaj związany jest on z wykonywaniem nadmiernej ilości ruchów przez ludzi i urządzenia transportowe;
  • Zbędny transport – marnotrawstwo objawia się również w aspektach związanych z transportem – wewnątrzzakładowym przemieszczaniem komponentów, półproduktów, wyrobów gotowych, elementów technicznych i dodatkowych części – realizowanym z nadmierną częstotliwością.
  • Oczekiwanie – odnoszące się np. do przestojów maszyn lub bezczynności pracowników
  • Nadprodukcja – wytwarzanie z wyprzedzeniem, bez zamówień klientów, np. na podstawie prognoz popytu.
  • Nadmierne zapasy – utrzymywanie nieuzasadnionej ilości surowców, półproduktów, wyrobów gotowych.
  • Nadmierne przetwarzanie – czyli każda czynność, która jest zbędna w procesie wytwarzania produktu o parametrach i cechach wymaganych przez klienta.
  • Wady - niewłaściwie wykonane produkty.   
Rys. 2. Przykłady marnotrawstwa podczas procesu produkcyjnego

Zauważmy, iż eliminacja marnotrawstwa powinna odnosić się do wszystkich aspektów działalności – także w stosunku do pracowników poprzez wykorzystanie w pełni ich potencjału i inteligencji. W wielu przedsiębiorstwach praktykowane są spotkania kadry zarządzającej z pracownikami, podczas których omawiane są bieżące zadania i projekty. Na takich spotkaniach pracownicy mogą przedstawiać swoje pomysły na usprawnienie procesów.

  • Pytania kontrolne
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta