Mariusz Hendzel
Mariusz Hendzel
specjalista ds. czasu pracy kierowców, właściciel kancelarii ITD-PIP.PL

Od wielu lat pracuje jako trener i doradca dla kadr firm transportowych oraz kierowców transportu drogowego. Specjalizuje się w tematach dotyczących czasu pracy kierowców, obsługi tachografów analogowych i cyfrowych, procedur kontrolnych, rozliczania wynagrodzeń oraz należności z tytułu podróży służbowych. Na co dzień w sposób praktyczny stosuje swoją wiedzę, świadcząc usługi rozliczania czasu pracy na potrzeby przedsiębiorstw oraz Sądów Pracy - to czyni go wiarygodnym na sali szkoleniowej. Są to w głównej mierze tematy analiz i rozliczania czasu pracy oraz opinie dotyczące przedstawianych wyników wyliczeń podczas kontroli przeprowadzanych przez inspektorów PIP. 

Rozliczanie czasu pracy kierowców

Warto zaznaczyć, iż normy prowadzenia pojazdu, wymagane przerwy i odpoczynki, wymagania dotyczące rejestrowania aktywności nie zależą od formy zatrudnienia. Maksymalne okresy jazdy i wymagane odpoczynki oraz obowiązek używania tachografów dotyczą zarówno kierowców-pracowników, jak i kierowców-przedsiębiorców czy zatrudnionych na umowie-zleceniu. Ze względów kadrowych przepisy krajowe mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia w postaci limitu pracy w nadgodzinach dla pracowników na umowie o pracę, ale podstawowych zasad jazdy, przerw i odpoczynków nie ominiemy, zatrudniając kierowców w innej formie, niż umowa o pracę. Naruszenie tych zasad skutkuje nałożeniem kar finansowych w takim samym wymiarze na kierowcę-przedsiębiorcę jak i na kierowcę-pracownika. Dodatkowo za złą organizację pracy i naruszania przepisów nakłada się karę grzywny na przedsiębiorstwo (firmę), a w szczególnych przypadkach można ukarać personalnie kierownika transportu, spedytora czy samego prezesa spółki za zaniedbania w zarządzaniu. Kary te według polskiego taryfikatora kształtują się od kilkudziesięciu złotych za najdrobniejsze uchybienia do kilku tysięcy złotych za pojedyncze, poważne naruszenia. Za granicą kwoty te są podawane w setkach i tysiącach EUR. Warto zatem przyswoić i stosować wszystkie wspólnotowe zasady realizowania przewozów drogowych.

Podstawowa wiedza z zakresu norm czasu pracy kierowcy, którą powinni posiadać przedsiębiorcy organizujący przewozy, kierowcy oraz spedytorzy planujący trasy, jest następująca:

NORMY DOTYCZĄCE JAZDY I PRZERW WG ROZPORZĄDZENIA 561/2006

Art. 6: Dzienny czas prowadzenia pojazdu 

(liczony między odpoczynkami dobowymi - art. 4. lit. k)

- suma okresów prowadzenia pojazdu między odpoczynkami dziennymi lub dziennym i tygodniowym.

Czas jazdy dziennej oblicza się jako sumę wszystkich jazd pomiędzy prawidłowymi odpoczynkami (dziennym/dziennym lub dziennym/tygodniowym). W żadnym wypadku nie obliczamy tego jako jazda w dobie zegarowej czy jeszcze w jakiś inny niezgodny z definicją sposób.

Diagram poniżej przedstawia przykład, gdzie czas jazdy dziennej wynosi 9 godzin i składa sie z trzech odcinków 3 godzinnych. Oczywiście sumę 9 godzin można uzyskać na wiele sposobów (zachowując odpowiednie przerwy pomiędzy nimi) np. 4,5h + 4,5h,  2,5h + 3,5h + 3h, itd.  Odcinki jazdy, jakie mogą się pojawić w ciągu analizowanego okresu, mogą być różnej długości w zależności od potrzeb i warunków drogowych.

a) normalnie maksymalnie 9 godzin

 

Rys. 1 Przykład jazdy dziennej 9 godzi

 

W wyjątkowych przypadkach, gdy warunki rzeczywiste wymagają wydłużenia łącznego czasu jazdy dziennej powyżej 9 godzin, można to zrobić bez narażania się na negatywne konsekwencje i bez żadnych dodatkowych wyjaśnień, ale maksymalnie (w sumie) do 10 godzin. Takie wydłużanie czasu jazdy może być realizowane dwukrotnie w tygodniu kalendarzowym (od poniedziałku do niedzieli). Należy jednak świadomie analizować każdy dzień, gdyż jako wydłużenie czasu jazdy dziennej ponad 9 godzin jest zarówno wydłużenie o 1 minutę (czyli 9h:01m jazdy), jak i o całą godzinę (czyli 10h:00m czasu jazdy). 

b) dopuszczalne wydłużenie jazdy do 10 godzin (dwa razy w tygodniu)

(tydzień oznacza okres od poniedziałku 00:00 do 24:00 w niedzielę - art. 4. lit i)

Rys. 2 Możliwe wydłużenie czasu jazdy dziennej powyżej 9 godzi
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta